טיול ארוך, טיול קצר
מאי 2016 | 65 גיליון
שתי המלצות לטיולי סוף האביב - אחד ארוך עם לינה בשטח והשני קצר ועתיר אטרקציות.

בקטנה - מעמוקה לאיילת השחר

רבים נוהגים לתייג את הגליל, אבל קשה לשים תג או שם על איזור שהוא מגוון בכל כך הרבה ממדים כשם שהוא ייחודי ומרתק. ניקח אתכם למסע קצר בשטח, בזמן ובגיאוגרפיה מאיזור עמוקה לקדיתא, לגוש חלב וממנה לרמת דלתון, נגלוש לריחניה ומשם בשם למערת עלמה הענקית ואחרי חקר לב האדמה נרד בשטח לסיום באיילת השחר. אנחנו עברנו את המסלול עם לנד רובר פרילנדר ללא דרמות. גשמים, אם יהיו, יש סיכוי יותר מסביר שיהיה יותר מאתגר.

לנקודת ההתחלה אפשר להגיע מצומת עין זיתים (כיוון צפת) או מצומת מירון (כיוון מירון) נרד בכביש עד לדרך עפר רחבה מאד המובילה צפונה לישוב קדיתא ושלושה קברי צדיקים: רבי טרפון, יוסי בן יעקב ור' כרוספדאי האמוראי. בכולם תמצאו פינות תפילה והשתטחות, נרות דולקים וסידורים. לכל אחד הסיפור המעניין שלו. זוכרים את רבי טרפון מההגדה של פסח? זה הוא.

ממשיכין אנו בדרך הנוף לקדיתא. בעבר יישוב לא מוכר על חורבות כפר ערבי אשר ננטש במלחמת השחרור. ארבעים שנה היו שם רק חורבות עד שיושב בשנת 1988 כאמור באופן אי-לגאלי בהמשך אף הורחב בתמיכת הממשלה למרות הסטאטוס הבעייתי. רק בסוף שנות ה-90' קדיתא "הוכשרה" וכיום מונה כ-150 תושבים. במקום עסקי תיירות רבים ובהם אורחאנים וחדרי אירוח - בהחלט שווה להתעניין אם יש לכם כוונה לשהות באיזור - מאד יוצא דופן.

נמשיך בשביל לעבר מאגר דלתון ולפאתי הכפר גוש חלב. המקום היה עיר שוקקת בימים הבית השני ומילא תפקיד מרכזי בעת המרד הגדול ברומאים בשנת 70 לספירה. עד המאה התשע עשרה היה רצף של תושבים יהודים במקום. שמה של גוש חלב יצא למרחוק בזכות איכות הזיתים ושמן הזית שהופק כאן. לחילופין יש הסוברים כי מקור השם הוא בלובן החלבי של סלעי הגיר שסביב. כיום תמצאו במקום את קברי שמעיה ואבטליון, שרידי בית כנסת עתיק וכן מסעדות לבנוניות משובחות.

נפגוש כביש משני אשר מוציא אותנו מזרחה לעבר דלתון ולאיזור התעשיה שלו. בו תגלו את מרכזי המבקרים של יקב דלתון ויקב אדיר. לשניהם תוצרת משובחת מאד ממנה תוכלו להרבות בטעימה וכמובן לרכוש הביתה. ביקב אדיר תוכלו ליהנות גם ממגוון גבינות הצאן הנהדר של המחלבה המשפחתית.

נמשיך צפונה על כביש 886 המתפתל, נחלוף או שנעצור בכרם בן זימרה ולטעימת יין נוספת הפעם ביקב מילס המשפחתי והזעיר. יקב מילס דורג בין עשרת יקבי הבוטיק הטובים בישראל על ידי כלכליסט! הכביש יובילנו לכפר הצ'רקסי ריחניה. בני העדה הצ'רקסית הגיעו אלינו מאיזור קווקז אחרי שגורשו משם בידי הכיבוש הרוסי לו הם התנגדו. רבים מהם נטבחו ואלו שהצליחו להימלט נקלטו על ידי התורכים בזכות היותם לוחמים מנוסים. התורכים יישבו אותם גם אצלנו בגליל. הצ'רקסים עזרו ליישוב היהודי עוד בתקופה ההעפלה ואף התנדבו לשרת לצד הלוחמים היהודים.

כ-190 מטרים מהכניסה לריחניה תמצאו סימון שבילים אדום אשר מפנה לדרך עפר רחבה ופניה מזרחה. נפנה ימינה מהכביש ונמשיך דרך האיזורים החקלאיים של ריחניה עד שנגיע למערת עלמה.

מערת עלמה היא הגדולה שבמערות הגליל גובהה כמעט 110 מטרים ומסלול הטיול שבה יכול להגיע לכמעט 5 שעות. לאורך המסלול הפנימי תמצאו יתדות ומחזירי אור כדי לסייע בהתמצאות אבל הסלעים חלקים ויש להישמר בכל מקרה.

אחרי הביקור המרתק במערה נחזור מעט על השביל המסומן באדום ונפנה ימינה עם סימון שבילים שחור. השביל הזה יוריד אותנו, דרך שטח אש פעיל בימות השבוע (מתאם צה"ל ) במורד לא מאד תלול אבל מאד יפה עם נוף מרשים לעמק החולה, החרמון ורמת הגולן. המורד מסתיים בשטח אש של בסיס צה"לי סמוך אותו נסובב מצפון עד שנפגוש כביש משני וזה יוציאנו לסיום ליד תל חצור.

תל חצור מחולק לשני חלקים: "אקרופוליס" (העיר העליונה) ועיר תחתונה. חצור שגשגה בתקופה הכנענית התיכונה (1750 לפני סה"נ בקירוב) ובתקופה הישראלית ( מאה 9 לפנה"ס) ויצרה את המכלול המבוצר הגדול ביותר בארץ ישראל בתקופה זו וזה רק הטיזר. יש עוד המון מה לגלות בגן הלאומי של תל חצור.

סיום הטיול שלנו הוא על כביש 90. בו תוכלו לפנות דרומה לראש פינה או צפונה לקריית שמונה ולהמשך ההרפתקה.

 

מסע רציני - דקל, לשבטה לבאר עדה

זהו מסע של יומיים אשר חוצה את ים החולות, מטפס להר הנגב וצולל לנחלים הגדולים. יש בו את כל הטוב של הנגב ודורש לינה בשטח, אוטונומיה של יומיים, רכב שטח עם LOW וערכת חילוץ ראויה.

נקודת ההתחלה היא בישובי  חולות החדשים. יש לנסוע לעבר הישוב דקל - להמשיך עם הכביש החדש מערבה לעבר גבול מצרים ואז, קצת לפני סיום האספלט לפגוש סימון שבילים אדום.  נשנה מגמה לכיוון דרום מזרח ונרוץ עם הסימון האדום אשר מקביל לשמורות החולות הגדולות של חלוצה ועגור. בדרך נעבור בסמוך לדיונה הגדולה ובהמשך נחווה מרחבים ו"שמיים גדולים" שאין בשום מקום אחר בישראל. חשוב לציין שהשטח מערבית לשביל הוא שמורת טבע ואין לרדת לתוכו רכובים (אפילו שהבדואים כן). בהמשך נפגוש סימון שבילים כחול ממנו נתעלם ונמשיך למפגש עם ירוק שאם נרצה ייתן הסטה קלה מהדרך לביקור בגן הלאומי רחובות בנגב - בו קיימים שרידי כנסיה ביזנטית ועוד.

נמשיך ונחצה את חולות שונרה על הסימון האדום עד שנצא לבסוף לכביש מול "יער שבטה".  בכביש נפנה ימינה ומיד שמאלה לעבר שבטה ולביקור מעתיק נשימה בשרידי העיר הנבטית העצומה.

נאתר את מוצא השביל המסומן באדום ונמשיך בכיוון דרום מערב דרך נחל רסיסים לעבר נחל ניצנה. בערוץ הנחל הרחב נפנה שמאלה לתל חפיר הצופה על מפגש הנחלים מעל ערב רב של פסולת מטרות של צה"ל. נסובב את התל מדרום למפגש עם באר חפיר ובהמשך נאתר את הכניסה לערוץ של נחל עקרב המסומן באדום. ערוץ הנחל חצצי ומקסים ומאפשר תנועה זורמת יותר מנחל אלות - המקסים בזכות עצמו. נטפס לרום של כמעט 1,000 מטרים מעל לפני הים וכשנפגוש את הכביש נפנה ימינה לעבר בורות לוץ ללינת הלילה (מקום גבוה, חשוף רוחות ועשוי להיות קריר). אם אתם רוצים מקום חמים יותר אפשר להמשיך במסלול לנחל ערוד ואחרי ליטוף שפת מכתש רמון לרדת את מעלה ערוד ועוד כ-2.0 קילומטרים עד לחניון הלילה. יום ארוך מלא ומתיש.

היום השני ייפתח במפגש של ארבעה שבילים. ניקח את השביל המסומן באדום לעבר מצוקי לוץ. הדרך מסומנת היטב ובאמת שאין אופציות רבות אחרות אחרי שאתם כבר מחויבים לדרך, אבל זה שווה את זה - תגיעו להר עריף ולצמד מכתשי עריף הצמודים אליו. אפשר לשחרר עצמות בנקודה הזו ולצאת לשיטוט באזור.

ננטוש את הסימון האדום לטובת הירוק של נחל מעזר. ההתקדמות איטית והציר מסולע למדי. בהמשך השביל מטפס לרמה ארוכה ומפנק עם כ-7 קילומטרים של נהיגה זורמת ומלהיבה מאד. הסיום של הקטע מגיע בצורת צלילה לערוץ המלכותי של נחל כרכום. נרד לתוכו לקטע קצר של כקילומטר ונטפס מעברו השני במעלה כרכום - LOW, נעילות דיפ', כיוונים מהקרקע. כל זה נדרש כדי לטפס שם ולעלות על הרמה השטוחה (ועוד המון גרוטאות צהליות) שמעל נחל שזר. נרוץ עם השביל אשר זורם יפה על השטח, כשאנו מתרחקים מהפסולת המתכתית שבמקום. לבסוף נרד מהרמה לערוץ מקסים ומלא עצים של נחל שזר אשר יציג לנו בעדינות את נחל פראן העצום.

סימון שבילים אדום הוא הדרך הראשית של הפראן. נפנה בו שמאלה כדי להגיע לבורות עדה ולצאת לכביש (שמאלה מצפה רמון - ימינה ערבה ואילת) או שנפנה בסימון האדום ימינה אשר יריץ אותנו במהירות דרך שטחי האש העצומים לצניפים ולסיום אנטי קליימטי בצוקי עובדה וליציאה לכביש 12 מול נמל התעופה של עובדה.