טיול למצודות הצלבנים
אוגוסט 2016
| גיליון 67
פרק ראשון בסדרה -הפעם לכוכב הירדן

ממלכת ירושלים הצלבנית התקיימה כאן במשך 192 שנים. אבל מסעות הצלב שקדמו לממלכה והשלטון הנוצרי השאירו חותמם על הנוף הגיאוגרפי של מדינתנו ולא פחות חשוב מזה השאירו זיכרונות מרים, אליהם אנו מקבלים מדי פעם הצצות בנאומי חוצבי להבות של מנהיגי האיזור ואפילו דוברי דאע"ש.

מפה: סימון שבילים מספר 3 - הגליל התחתון העמקים והגלבוע

עבירות: בינונית/קשה

בפרק הראשון בסדרת המצודות נבקר בכוכב הירדן. מבצר שלו סיפור מרתק לא פחות מהמקום המרהיב שבו הוא ממוקם. למקום שורשים עוד בתקופת המקרא כחלק מנחלת שבט יששכר - לכן רמות יששכר. מצבת אבן חרוטה בכתב מיצרי עתיק נמצאה במקום כמו גם שרידי ישוב יהודי מהמאה ה-3 בשם "כוכב". במקום נמצאו אבנים ועליהם חרוטות מנורת שבעת קנים וסמלים יהודים רבים, חלק מהאבנים היו מפויחות מאד - רמז להיות המקום נקודה להדלקת משואות בחגים.

במאה ה-12 הוקמה נסיכות הגליל ,כחלק ממלכת ירושלים - ובירתה טבריה. משפחת וולוס - אצילים צרפתים אשר העתיקו את מושבם לטבריה קיבלו את האחוזה ממלך ירושלים והפכו את המקום לחווה מבוצרת. מיקום החווה על מעברי הירדן והשליטה על דרכי הגישה הפכו אותה לנכס אסטרטגי שלא נעלם מעיני אבירי המסדר ההוספיטלרי. אלו רכשו את החווה ממשפחת וולוס ובמקומה בנו את המבצר הכפול שאת שרידיו אנו רואים היום. כל זה קרה בשנת 1168 לספירה. אולם האבירים החזיקו בחווה כ-20 שנים ואפילו שזו עמדה במתקפות חוזרות של הצבאות המוסלמים של צאלח-א-דין, ועדיין הייתה בידי האבירים אחרי המפלה הגדולה של הצלבנים בקרב קרני חיטין. לבסוף המבצר הוכנע אחרי מצור ארוך והאבירים ששרדו התפנו לצור.

המבצר פורק לבסוף, פירוק חלקי לשמחתנו, בשנת 1228. המבנים העליונים התמוטטו על אלו שתחתם והחפיר העמוק נסתם והתמלא כדי שאי אפשר יהיה לעשות שימוש מבצעי במצודה - זאת כחלק מהמדיניות החדשה של סולטן דמשק - יורשו של א-דין.

בתקופה המודרנית הוקם באיזור כפר בדואי, שהיה עוין להתיישבות היהודית - כואכב אל הוואה (כוכב הרוחות) והפך למטרה לפשיטות של ווינגייט ופלוגות הלילה המיוחדות שלו. במלחמת השיחרור תושבי הכפר נסו ממתקפת מרגמות של גולני, אשר תפסו את הכפר ואת המבצר בדיוק בזמן כדי לראות פלוגה עירקית מטפסת בשולי נחל תבור בניסיון להחזיר את השליטה עם המקום. גולני המתינו עם המתקפה לשעות הזריחה והצליחו להפתיע את הכוח העירקי שנסוגו כשהם מותירים כ-30 הרוגים בשטח.

מדרום למבצר הוקמה בשנת 1959 חווה חקלאית - "אחוזת שושנה" על ידי מאיר הר ציון (ממקימי יחידה 101 שלעל שם אחותו שנרצחה במדבר יהודה.

יש כמה דרכים מעניינות - להגיע לכוכב הירדן, אנו בחרנו במאתגרת מכולן - דרך הערוץ של נחל תבור.

כדי להגיע לנקודת ההתחלה יש לנסוע לכפר קיש. השתמשו ב-WAZE או סעו לעבר כפר תבור ובצומת קיש - כקילומטר לפני כפר תבור - פנו ימינה לעבר כפר קיש ואחרי כשלושה קילומטרים שמאלה לעבר הישוב. כקילומטר וחצי אח"כ תגיעו למוצא של שביל מסומן בסמ"ש אדום (נ.צ. 241493/729616(. אנו נוסעים כל הזמן על השביל המסומן באדום כאשר הוא מציב לרוב אתגרי עבירות קל עד בינוני - תלוי בעונה. עכשיו, באמצע הקיץ יש מעט מאד מים (אם בכלל ) בחלק העליון של הנחל - אליו אנו יורדים בשביל ארוך אל מול הערוץ המרהיב שלו. חדי עין ישימו לב כי הגדה הצפונית של הנחל לבנה וגירנית ואילו הדרומית שחורה ובזלתית. הנוף של הערוץ עשיר בעצי שיטה ושיזף רבים והוא נראה יותר כסוואנה אפריקאית מאשר נוף ישראלי טיפוסי.

צילום: פז בר

לקראת סוף הקטע האדום נגיע לעין שחל (מסומן במפת סימון השבילים). מעיין איתן הנובע בעוצמה בתוך סבך של סוף. המקום לרוב נקי ונשמר ויש לקוות כי הבקר הרועה בערוץ לא זיהם את מימיו כשתגיעו. כקילומטר מזרחה במורד הנחל תגיעו לחסימה ולסימון שבילים כחול אשר חוצה את הערוץ ומטפס על הגדה הדרומית. הדרך הופכת לדרדרתית ומדורגת בכמה נקודות ועשויה לאתגר לנד רובר שאינו מצויד ב-LOW או שחסר מרווח גחון ,אם יש ספק - הורידו מכוון לקרקע.

אחרי כשלושה קילומטרים של טיפוס קשה ונוף מרהיב תגיעו לכביש. עלו עליו בזהירות ופנו ימינה כדי להמשיך לטפס לעבר כוכב הירדן. צומת T פנו שמאלה ואחרי כ-300 מטרים אתם מול השער. הביקור באתר כרוך בתשלום: 22 שקלים למבוגר ו-10 לילד.

שימו לב במהלך אוגוסט חלקים מהאתר יהיו סגורים בשל עבודות

למידע נוסף אנא התקשרו למספר 04-6581766

צילום עין שחל: פז בר